Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu

Centrum Psychiatryczne, ul. Żołnierska 55, Szczecin

Kierownik: dr n. hum. Emilia Rutkowska, psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Elżbieta Lebiedziewicz, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego

TELEFONY KONTAKTOWE:

• sekretariat: tel. 91-88-06-092

• kierownik oddziału – tel. 91-88-06-011 i 91-487-27-95

• pielęgniarka oddziałowa: tel. 91-88-06-003

• dyżurka pielęgniarek – tel. 91-88-06-006 i 91-487-14-20

INFORMACJA O ODDZIALE:

• Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu funkcjonuje od 1994 roku.

• Aktualnie Oddział dysponuje 25 miejscami dla kobiet i mężczyzn.

CZAS TRWANIA TERAPII:

• Program terapeutyczny trwa od 6 do 8 tygodni, długość pobytu ustalana jest indywidualnie z terapeutą prowadzącym.

PERSONEL:

• W skład personelu Oddziału wchodzi lekarz psychiatra, terapeuci uzależnień (w tym psychologowie i certyfikowani specjaliści psychoterapii uzależnień), pielęgniarki (w tym specjalistki pielęgniarstwa psychiatrycznego), sekretarka medyczna.

SUPERWIZJA:

• Merytorycznie nad prawidłowością przebiegu procesu terapeutycznego opiekę sprawuje superwizor psychoterapii uzależnień: mgr Bogdan Ratajczak (psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor psychoterapii uzależnień).

PROGRAM TERAPEUTYCZNY:

• Program terapii realizowany jest w modelu integracyjnym, u którego źródła leżą między innymi założenia podejścia poznawczo-behawioralnego.

• Każdy pacjent korzysta z terapii indywidualnej i grupowej.

• W czasie trwania terapii raz w tygodniu pacjenci mają możliwość uczestniczenia w grupach terapeutycznych: kobiecych i męskich, w czasie których omawiane są problemy psychologiczne związane z uzależnieniem specyficzne dla płci.

• W razie potrzeby organizujemy też sesje terapeutyczne dla pacjentów wraz z ich rodzinami.

• Program składa się z dwóch części:

• Grupa pracy nad rozpoznawaniem uzależnienia, w czasie której uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę na temat uzależnienia od alkoholu, pracują nad rozpoznawaniem u siebie objawów choroby, jak również nad uświadomieniem sobie strat z powodu picia alkoholu we wszystkich sferach życia (zdrowotnej, zawodowej i rodzinnej). Celem oddziaływań terapeutycznych jest także pomoc w akceptacji własnego uzależnienia.

• Grupa pracy nad zapobieganiem nawrotom, gdzie pacjenci wypracowują skuteczne sposoby radzenia sobie z kryzysem i planują dalsze zdrowienie. Praca obejmuje między innymi: umiejętność radzenia sobie z emocjami oraz Trening Asertywnych Zachowań Abstynenckich.

• Integralną częścią programu terapeutycznego jest uczestnictwo w mitingach AA, raz w miesiącu na terenie oddziału odbywa się także miting tylko dla kobiet.

• W czasie terapii pacjenci mają możliwość uczestniczenia także w : treningach relaksacyjnych, aktywności sportowej (gimnastyka, ping-pong).

OFERTA DLA ABSOLWENTÓW ODDZIAŁU:

• regularnie co sobotę – udział w mitingach AA

• SPS ZOZ „Zdroje” we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin regularnie organizuje na terenie naszej placówki dodatkowe zajęcia dla absolwentów oddziału, m. in: zajęcia grupy kobiet uzależnionych w pogłębionym etapie terapii, treningi konstruktywnych umiejętności potrzebnych trzeźwieniu itp. Więcej informacji w zakładce programy profilaktyczne.

ZAPISY NA ODDZIAŁ W KOLEJKĘ OCZEKUJĄCYCH:

• Zapisy na Oddział prowadzi sekretariat Oddziału. Wszelkie informacje w tej sprawie pod numerem telefonu: 91-487-60-70 wew. 227

• Niezbędne dokumenty wymagane do zapisu: (1) skierowanie od lekarza, (2) dowód osobisty

NIEZBĘDNE DOKUMENTY PRZY PRZYJĘCIU NA ODDZIAŁ:

• skierowanie od lekarza,

• dowód osobisty,

• wypisy z dotychczasowych hospitalizacji, o ile to możliwe: aktualne wyniki badań.

NA ODDZIALE DO DYSPOZYCJI PACJENTÓW:

• aneksy kuchenne,

• pralnia,

• automat telefoniczny (na półpiętrze, poza oddziałem),

• biblioteczna,

• sala gimnastyczna (w wyznaczonych terminach)