Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej ZDROJE

Pierwsi pacjenci Chirurgii

Szczecin, dn. 22 stycznia 2018 r.

                                                                                             

Pierwsza pacjentka nowego oddziału wraca do domu

W poniedziałek 22 stycznia Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urologii szpitala „Zdroje” opuściła pacjentka, która była pierwszym chorym przyjętym na oddział w jego nowej lokalizacji – przy ul. Mącznej 4. 14-letnia Klaudia trafiła do szpitala 15 stycznia  i została zoperowana w trybie pilnym na jednej z sal nowo otwartego bloku operacyjnego. Pacjentkę odwiedził Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”, wręczając jej prezent oraz dyplom upamiętniający fakt, że była pionierem nowego oddziału. Dyrektor Łukasz Tyszler wraz z Dyrektorem ds. Pielęgniarstwa Janem Ślęzakiem, ordynatorem oddziału Ireneuszem Pudło oraz pielęgniarką oddziałową Danutą Powałą odwiedzili także pozostałych pacjentów chirurgii i ortopedii.

W ubiegły weekend nastąpiło przeniesienie działalności dwóch oddziałów: Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urologii oraz Oddziału Anestezjologii dla Dzieci, a także pediatrycznej izby przyjęć ze szpitala przy ul. Św. Wojciecha do kompleksu przy ul. Mącznej 4.

            „Każda przeprowadzka to wielkie wyzwanie. Jest ono jeszcze większe, gdy dotyczy przenoszenia oddziałów medycznych wraz z przebywającymi na nich pacjentami i jednoczesnej konieczności zachowania ciągłości udzielanych świadczeń. – mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor SPS ZOZ „Zdroje” –  Z perspektywy minionego tygodnia mogę powiedzieć, że wysiłkiem bardzo zaangażowanego w cały proces personelu szpitala udało nam się dokonać tego w sposób  płynny i gwarantujący zachowanie bezpieczeństwa leczonych. Za wszelkie niedogodności i utrudnienia związane z uruchomieniem pracy oddziałów w nowym miejscu przepraszamy i liczymy na Państwa zrozumienie”.

Pediatryczna Izba Przyjęć, zlokalizowana w nowym pawilonie, przyjęła już blisko 350 pacjentów w trybie pilnym, jak również na pobyty planowe. W ciągu ostatniego tygodnia na bloku operacyjnym, stanowiącym zaplecze zabiegowe dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urologii z Pododdziałem Ortopedii, przeprowadzono 30 operacji. Na samym oddziale hospitalizowano ponad 40 pacjentów.

Pawilon, do którego przeniesiony został Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urologii oraz pediatryczna izba przyjęć to nowy budynek, którego uroczyste otwarcie miało miejsce pod koniec grudnia 2017 roku. Inwestycja prowadzona była przez trzy kolejne lata i kosztowała blisko 60 mln zł. Nowy budynek powstał w samym centrum kompleksu szpitalnego przy ul. Mącznej 4, doprowadzając do funkcjonalnego zespolenia poszczególnych obiektów placówki w Zdrojach. Wszystkie pawilony pediatryczne zostały wreszcie komunikacyjnie połączone  pozwalając na wewnętrzny ruch chorych pomiędzy budynkami. Ma to szczególnie istotne znaczenie w panującym okresie zimowym, gdy pacjenci wymagający dodatkowych konsultacji specjalistycznych lub korzystający z różnych laboratoriów i pracowni diagnostycznych zlokalizowanych w wielu pawilonach, nie muszą już wychodzić na zewnątrz.

Jednocześnie mając na uwadze najważniejszą kwestię, czyli dobro pacjentów, priorytetowym założeniem podczas tworzenia koncepcji nowego pawilonu było zapewnienie możliwie najlepszych warunków pobytu dzieci i młodzieży. Większość nowych sal chorych jest jedno lub dwuosobowa, wszystkie wyposażone są w łazienki. Zapewnia to małym pacjentom oraz towarzyszącym im bliskim dogodne i komfortowe warunki pobytu łagodząc tym samym stres związany z chorobą oraz pobytem w szpitalu.

            „Dzięki dokonanym zmianom szpital „Zdroje” sprostał wyzwaniom XXI wieku. Na oddziałach dziecięcych pojawiła się nowa jakość leczenia. – mówi Magdalena Knop, rzecznik prasowy szpitala „Zdroje” – Dotyczy ona nie tylko udogodnionego dostępu do wybitnych specjalistów oraz do sprzętu, nierzadko unikalnego w skali kraju, lecz przede wszystkim warunków pobytu maluchów i ich bliskich. Z obiektu przy ul. Św. Wojciecha przeniesiony został ostatni z oddziałów, który ze względów lokalowych i organizacyjnych nie mógł zaoferować tak ważnych dla rodziców kwestii jak pobyt z dzieckiem na oddziale z zapewnionym dla opiekuna miejscem do spania. Obecnie wszyscy rodzice mają zagwarantowane komfortowe warunki, obejmujące między innymi osobne łóżka do spania i dostęp do łazienek w salach chorych. To kolejny milowy krok w rozwoju szpitala dziecięcego  budowanego w oparciu o potrzeby i oczekiwania naszych najmłodszych pacjentów.”

            Przeniesiony Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urologii dopełnia wachlarz świadczeń pediatrycznych realizowanych w szpitalu w Zdrojach. Prawobrzeże miasta nie miało dotychczas zabezpieczenia z zakresu tego typu procedur medycznych. Podkreślić należy fakt, że szpital „Zdroje” jest wojewódzkim szpitalem dziecięcym, a jego rolą jest zapewnienie opieki nie tylko mieszkańcom Szczecina lecz również pacjentom z gmin ościennych, a także dalszych regionów naszego województwa. W Zachodniopomorskiem funkcjonują tylko trzy oddziały chirurgiczne dla dzieci – w Szczecinie w szpitalu przy Unii Lubelskiej i w szpitalu „Zdroje” oraz w Koszalinie.  Uruchomienie oddziału o tej specyfice przy ul. Mącznej ułatwi oraz przyspieszy dostęp do tego zakresu świadczeń medycznych mieszkańcom prawego brzegu Odry oraz z licznych okolicznych miejscowości.

 

Magdalena Knop

rzecznik prasowy szpitala „Zdroje”